Ay ve Güneş
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ay ve Güneş

/

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 05 Şub. 2019, 11:07
Cuma 25 Ocak 2019, 12:06
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33

İşte dünya insanları! Kerim Balcı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
emiroğlu

Yaş : Kayıt tarihi : 09/09/08 Mesaj Sayısı : 594 Nerden : İş/Hobiler : Lakap : amcasını arıyor

MesajKonu: İşte dünya insanları! Kerim Balcı İşte dünya insanları! Kerim Balcı Icon_minitimePaz 15 Şub. 2015, 15:05

İşte dünya insanları! Kerim Balcı B9jbb9-iqaaum4l

Fena ve fani bir adamın, gazetenin namusu olan manşetini dikte etmek suretiyle iğfal ettiği Star şeysi –hep Nedim Hazar’ın benimkini bastıran üslubunun eseri bunlar, yoksa hayatta kullanacağım ifadeler değil– işte o Star şeysi pek hayırlı bir hizmet yapmış.

Kendi niyeti ne kadar şerir olursa olsun, benim dünyamda pek bir hora geçti. Basılı Star şeysinin –Ah Nedim abi ahh!– okurları belki görmediler. Web sitelerine yüksek çözünürlüklü, dünya haritası üzerinde, oklarla gösterilmiş, eğitim gönüllülerinin daha önce hangi ülkelerde görev yaptıkları bilgilerine kadar ayrıntılar bulunan bir infografik yüklemişler. Onların kasıtları bir örgüt izlenimi verip, başkanı da filancadır, hepsi de CIA operasyonudur falana getirmek. Fakat infografik benim pek bir işime yaradı. Şimdilik bilgisayarıma masaüstü resmi yaptım. İleride, Star şeysinin –Alacağın olsun Nedim abi!– attığı başlığı “İşte dünya insanları!” diye değiştirip, bastırıp, çerçeveletip daim göreceğim bir yere de asmayı düşünüyorum. Ömrüm boyu dua listemdir; beş vakit dualarımda anılacak 108 eğitim gönüllüsü kahraman, hem de renkli resimli, elan yaşamakta oldukları ülkeler de verilmiş. Harika! Star şeysi –A, alıştım birden!– lütfedip yağlı karton kâğıda bastırsın, paraya kıyıp alacağım bile.

İnfografikte adları yanlış yazılanlar alınmasın. Onların hepsini “fî külli enhâ’il-âlem ve fî külli nevâhi’l-hayat” ifadesiyle anıyoruz. Eğitim gönüllüsü ablalarım ve bacılarım da darılmasınlar. Eldeki malzeme bu. “Koskoca Milli İstihbarat Teşkilatı aylardır çalışıyor ve bir tek sözde imamları tespit edebilmiş. İmameler nerede be vicdansızlar!” diyerek kızmasınlar. Ataerkil bir toplumun evlatlarıyız hepimiz... Ben de zamanında merhum Hacı Kemal Erimez Ağabeyimin arkasından “Hizmetin Ağabeyleri” diye bir şiirimsi yazmıştım da ablalarım alınmıştı, “Bu Hizmet’in ablaları yok mu!” diye... Düzelecek, düzelecek...

İnfografik eksik de olsa çok şeyi özetliyor. Birincisi diyor ki, Osmanlı’ya nasip olmamış bir yaygınlığa kavuşmuş Hizmet’in eğitim gönüllüleri. Hani Hocaefendi’nin “ufkumu daraltıyor” diyerek kaldırttığı Osmanlı haritası var ya, onun yerine asılacak bir şey bu. Hatta, yine grafikteki bilgilere bakılırsa 160 ülkede 2600 eğitim müessesesi varmış. Keşke bir de kurumların haritasını yapsalar da onu da bunun yanına assam. Buna bakıp dua etsem, ona bakıp şükretsem...

Vicdanı tefessüh etmemiş herhangi bir Türkiyeliye, memleketin büyükelçiliğinin olmadığı ülkelerde bile okullar açan bu kahraman eğitim gönüllülerinin grafiğini göstersek tepkisi “Helal olsun onlara!” olacaktır.

Cemaat enaniyeti yapmıyorum. Allah sadece bize lütfetmiyor. Kur’an’ın lafzının ve tilavetinin kamu cihana öğretilmesiyle hususi olarak vazifelendirildiklerine inandığım Süleyman Hilmi Tunahan Hocaefendi Hazretleri’nin talebeleri de 160 ülkede Kur’an kursları açtılar. Onları da daim dualarımda anıyorum, anıyoruz. Helal olsun onlara da! Star şeysi onların da grafiğini yapsın, onu da alıp duvarıma asmazsam namerdim!

İnsanı üzen, memleketimizin MİT’inin neredeyse bütün işlerini bırakıp eğitim gönüllülerinin peşine düşmesine rağmen sağlıklı bir liste hazırlayamamış olması. Yahu bir cemaatin Facebook sayfalarından kolaylıkla derlenebilecek gönüllüler listesini yanlış hazırlayan MİT, gerçekten örgüt olan yapılara nasıl nüfuz edecek? Yakın coğrafyamızda saha hakimiyetini nasıl temin edeceğiz? İnfografiğin sağına soluna yerleştirilmiş ifadeler Püff’ü birkaç ay idare edecek malzeme sağlayacak türden. Yahu sırf denemek için Google Efendi’ye sordum oradaki bilgiler bile daha güncel ve daha doğru... Hakan Fidan siyasete girmek için istifa etmiş olmasaydı, bu beceriksizlik yüzünden istifasını istemek gerekirdi!

Yine de gönüllerimize, “Elhamdülillah, dünyanın her yerine gitmiş eğitim gönüllüsü arkadaşlar,” inşirahını serptiği için müteşekkirim bu grafiği hazırlayanlara. Henüz gidilememiş ülkelerin listesini de bi zahmet geçseler de oralara gidecek gönüllülere iştiyak olsa...k.balci@zaman.com.tr

İşte dünya insanları! Kerim Balcı

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası