Ay ve Güneş
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ay ve Güneş

/

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 05 Şub. 2019, 11:07
Cuma 25 Ocak 2019, 12:06
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33

Gizli nikah caiz midir?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mcnn38
Admin
mcnn38

Erkek
Yaş : 43 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 1871 Nerden : Geliyon İş/Hobiler : Yaşamak Lakap : GARİB

MesajKonu: Gizli nikah caiz midir? Gizli nikah caiz midir? Icon_minitimePerş. 25 Eyl. 2008, 11:56

Ben ve eşim olmasını istedğim bayan yaşı olgunlaşmış ve kendi karalrımızı verebilecek şuura sahibiz. Aynı zamanda ufak da olsa günahlara girmek istemiyoruz. Ama aynı şekilde ailelerimizin şimdilik evlenmemize izin vermeyeceğini de biliyoruz. İmam nikahı yapmamız caiz olur mu? Ya da yapmaya hakkımız var mı?

Değerli Kardeşimiz;

Resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

daha fazla bilgi için: https://issizada.yetkin-forum.com/ylmyhal-f52/reit-olan-kyzla-erkek-kendi-aralarynda-kendilerini-kary-koca-kabul-edebilirler-mi-en-gizli-ekilde-islamda-nikah-nasyl-olur-t241.htm#340

bakınız : https://issizada.yetkin-forum.com/ylmyhal-f52/dyny-nykahli-yse-nyanli-donemlerynde-beraber-kalamazlarmi-t242.htm#341

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör
http://med-cezir.eniyiforum.org
sevince

sevince

Kadın
Yaş : 38 Kayıt tarihi : 13/07/09 Mesaj Sayısı : 19 Nerden : İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Geri: Gizli nikah caiz midir? Gizli nikah caiz midir? Icon_minitimeÇarş. 29 Tem. 2009, 23:18

kadının boşama hakkı yokmu
hadi erkek boşamadı ne olacak

Gizli nikah caiz midir?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası