Ay ve Güneş
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ay ve Güneş

/

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  Video BölümüVideo Bölümü  
SIK KULLANILAN BÖLÜMLER
Tıkla Dinle Kutucukları & Maneviyat& Aşk ve Sevgi & Lakırdı Ovası & SEYR-i ALEM & DİVAN-I EDEBİYAT
GİTMEK İSTEDİĞİNİZ BÖLÜMÜN İSMİ ÜZERİNE TIKLAYIN
EN SON GÖNDERİLEN 10 MESAJ
Konu Yazan GöndermeTarihi
Salı 05 Şub. 2019, 11:07
Cuma 25 Ocak 2019, 12:06
Salı 04 Ara. 2018, 09:09
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:29
C.tesi 17 Şub. 2018, 10:26
C.tesi 17 Haz. 2017, 13:04
Perş. 25 Mayıs 2017, 09:45
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:58
Cuma 12 Mayıs 2017, 09:56
Perş. 04 Mayıs 2017, 09:33

Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
mcnn38
Admin
mcnn38

Erkek
Yaş : 43 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 1871 Nerden : Geliyon İş/Hobiler : Yaşamak Lakap : GARİB

MesajKonu: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimeÇarş. 08 Ekim 2008, 07:55

Geçen bir kız arkadaşıma örtünmenin gerekliliğiyle ilgili bir şeyler anlatırken bana kadınların her şeyi erkekler için yaptığını söyledi.yani ''kadın kapanmalı erkek bakmasın diye kadın hareketlerine dikkat etmeli erkek etkilenmesin diye''...böyle düşünüyormuş.. ben ona bir şeyler anlatmak istedim fakat tam açıklayamadım ...bu sözleri tabi ki örtünmek nefsine ağır geldiği için söylüyordu...ama ben bu durumu ona güzel ve ikna edici bir şekilde açıklamak istiyorum....yardımcı olur musunuz...

Kadın ile erkeğin olumsuz anlamda birbirlerinden etkilendiğini inkâr etmek mümkün mü? İnsan olarak nazik ve nazenin olan kadınları kendini bilmez bazı erkeklerin tacizinden kurtarmak adına yapılacak bir düzenleme, ne zamandan beri kötü olarak algılanmaya başlanmıştır?

Kaldı ki, İslam dini yalnız kadını değil, erkeği de kadınların menfi etkisinden kurtaramaya çalışmıştır. Örneğin, bir erkekle bir kadının tek başlarına halvette kalmalarını yasaklamıştır. Yine, Yüce Allah “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle”(Nur, 24/30) mealindeki ayetin emriyle, önce erkekleri bu konuda uyarmış, ardından da “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle”(Nur, 24/31) mealindeki ayetin emriyle kadınları uyarmıştır.

Şimdi olması her zaman ihtimal dahilinde olan bir kötülükten sakındırmanın yadırganacak nesi vardır? Birisi, “boynunuzda akrep var, dikkat et” dese, ona gücenmek mi, yoksa teşekkür etmek mi gerekir?

Şunu da unutmamak lazımdır ki, kendimize çekidüzen vermekte esas olan, Allah’ın emir ve yasaklarıdır. Dine inanan bir kimsenin, bu emir ve yasaklara riayet etmekten başka çaresi yoktur. Çünkü, bu işin şakası yoktur. Devletin yasaklarına karşı -polis, savcı korkusundan- bütün gücümüzle dikkatli davranmaya gayret ettiğimiz halde, her an bizi gözlemekte ve kontrol etmekte olan ve Mahşerdeki büyük mahkemenin tek hâkimi olan yüce Allah’ın emir ve yasaklarına karşı bu titizliği göstermemeye hangi akl-ı selim müsaade eder, hangi vicdan razı olur? Buradaki polisten gizlenmek, kaçıp kurtulmak ihtimali de vardır. Ya bizi yoktan var eden Allah’tan kaçmanın veya gizlenmenin bir çaresi var mıdır?

Bize bir acı fincan kahveyi ikram eden bir kimsenin hatırını kırk yıl saydığımız, ona karşı şükran borcumuzu hatırladığımız ve o kahvenin hatırına, yıllarca onu incitmemek için azami titizlik gösterdiğimiz halde, bizi yoktan var eden, bin bir çeşit nimetlerle nimetlendiren, öldükten sonra yeniden bize hayat bahşedecek ve itaat eden kullarını ebedi olarak cennetine koyacak olan Allah’ın hatırını saymamak, ona saygı duymamak, onu canından daha fazla sevmemek, vicdana sığar mı? Son olarak bir ayetin mealini arz etmekte fayda mülahaza ediyoruz.

“Allah ve Resulü herhangi bir meselede hüküm bildirdikten sonra, hiçbir mümin erkek veya kadının o konuda başka bir tercih hakları yoktur. Kim Allah ve Resulüne isyan ederse, besbelli bir sapıklığa düşmüş olur.”(Ahzab, 33/36).

Tesettür ile ilgili bazı makaleler, sorular ve cevaplar için linklere tıklayınız:

Örtünmemek ayıp mı, suç mu, günah mı?

Örtülü ve Özgür

Tesettüre nasıl girebilirim (Ümit Meriç Hanımın röportajı)

Başörtüsünün hükmü nedir? Bası açık gezmek insanı nasıl bir tehlikeye götürür?

Müslüman kadının giyim şekli?

Tesettürün, İslama uygun giyimin hikmetleri nelerdir?

Türban Kuranda var mıdır? Örtünme ile ilgili Kuran ayeti olmadığını iddia eden yorumcular peygamberimizin hadislerini de niçin hiçe saymaktalar?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet Editör
http://med-cezir.eniyiforum.org
karinca

karinca

Kadın
Yaş : 33 Kayıt tarihi : 11/01/09 Mesaj Sayısı : 29 Nerden : kayseri İş/Hobiler : Lakap :

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePaz 03 Mayıs 2009, 22:27

nefis çok güzel :) özelliklee şu örnekkk...

mcnn38 demiş ki:

Bize bir acı fincan kahveyi ikram eden bir kimsenin hatırını kırk yıl saydığımız, ona karşı şükran borcumuzu hatırladığımız ve o kahvenin hatırına, yıllarca onu incitmemek için azami titizlik gösterdiğimiz halde, bizi yoktan var eden, bin bir çeşit nimetlerle nimetlendiren, öldükten sonra yeniden bize hayat bahşedecek ve itaat eden kullarını ebedi olarak cennetine koyacak olan Allah’ın hatırını saymamak, ona saygı duymamak, onu canından daha fazla sevmemek, vicdana sığar mı? nefis

Sorularlaör
toprağım

toprağım

Kadın
Yaş : 32 Kayıt tarihi : 07/09/08 Mesaj Sayısı : 47 Nerden : mutluluğun olabileceği her yerdennnn İş/Hobiler : Lakap : kuzu(tubişşş)

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 12:49

Şunu da unutmamak lazımdır ki, kendimize çekidüzen vermekte esas olan, Allah’ın emir ve yasaklarıdır. Dine inanan bir kimsenin, bu emir ve yasaklara riayet etmekten başka çaresi yoktur. Çünkü, bu işin şakası yoktur. Devletin yasaklarına karşı -polis, savcı korkusundan- bütün gücümüzle dikkatli davranmaya gayret ettiğimiz halde, her an bizi gözlemekte ve kontrol etmekte olan ve Mahşerdeki büyük mahkemenin tek hâkimi olan yüce Allah’ın emir ve yasaklarına karşı bu titizliği göstermemeye hangi akl-ı selim müsaade eder, hangi vicdan razı olur? Buradaki polisten gizlenmek, kaçıp kurtulmak ihtimali de vardır. Ya bizi yoktan var eden Allah’tan kaçmanın veya gizlenmenin bir çaresi var mıdır?

(umarım rabbim birgün banada örtünmeyi nasip eder )
mcnn38
Admin
mcnn38

Erkek
Yaş : 43 Kayıt tarihi : 04/09/08 Mesaj Sayısı : 1871 Nerden : Geliyon İş/Hobiler : Yaşamak Lakap : GARİB

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:45

toprağım demiş ki:

(umarım rabbim birgün banada örtünmeyi nasip eder )

ah topraam senin örtünmek dediğin başını kapatmak, oysa tesettür denilen şey bundan başka birşeydir. Ne dediğimi anlamak için şu iki yazıyı oku

>>> https://issizada.yetkin-forum.com/tesettur-f61/syzyn-tesetturunuz-hangy-modda-t523.htm#2298

>>> https://issizada.yetkin-forum.com/ylmyhal-f52/kadynyn-sesi-haram-my-t29.htm#2300
toprağım

toprağım

Kadın
Yaş : 32 Kayıt tarihi : 07/09/08 Mesaj Sayısı : 47 Nerden : mutluluğun olabileceği her yerdennnn İş/Hobiler : Lakap : kuzu(tubişşş)

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:50

zaten ben örtünmeyi sadece bir başörtüsünden ibaret görünlerden değilim .eğer o baş örtüsünü başımda taşıyacaksan onu hemde manevi olarak kabul etmem gerekir.bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?
mcnn38
Admin
mcnn38

Erkek

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:52

toprağım demiş ki:
zaten ben örtünmeyi sadece bir başörtüsünden ibaret görünlerden değilim .eğer o baş örtüsünü başımda taşıyacaksan onu hemde manevi olarak kabul etmem gerekir.bilmem ne demek istediğimi anlatabildim mi?

ayıp edeyon topraam ben bileyom seni tabi, ama sen yine de o tavsiye ettiim yazıları oku

nefis
toprağım

toprağım

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:53

okudum zatenn ama ben zaten bunların bilincindeyim emin olabilirsinn :)))))
mcnn38
Admin
mcnn38

Erkek

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:58

toprağım demiş ki:
okudum zatenn ama ben zaten bunların bilincindeyim emin olabilirsinn :)))))

ok,sağolasın topraam. Rabbim inşallah en kısa sürede sanada nasip eder tesettür sahibi olmayın,

Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin...

bye
toprağım

toprağım

Kadın

MesajKonu: Geri: Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır? Icon_minitimePtsi 04 Mayıs 2009, 13:59

aminnnnn

Kadın, erkekler bakmasın ve etkilenmesin diye mi örtünmek zorundadır?

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası